E-mail: info@morastour.cz

BULHARSKO

Místo odletu: BRNO, PRAHA, OSTRAVA / 8, 11 nebo 12 dnů

Bulharsko je stát v jihovýchodní Evropě ležící na balkánském poloostrově. Země sousedí na severu s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem. Východní hranici tvoří Černé moře. V roce 2004 země vstoupila do NATO, v roce 2007 do EU.

Tato zajímavá země má co nabídnout každému turistovi - příjemné pláže a  dlouhé léto, čistá jezera a horké minerální prameny, tisíciletá historická města, úrodná zelená údolí a vysoké hory. Díky přílivu investic z cestovního ruchu zde vyrostly nové moderní ubytovací kapacity s úplným turistickým zázemím, srovnatelné s jimi podobnými v oblastech Středozemního moře. Klient může využít řady výhod, k nimž patří příznivá cenová úroveň místních služeb, zejména stravování, i možnost dohovořit se všude česky. Ideální dovolenou pro rodiny s dětmi slibují dlouhé pláže s mimořádně jemným pískem a s většinou mírným sestupem do moře. Letní sezóna začíná již v červnu a můžete spokojeně trávit chvíle odpočinku ještě v posledních dnech měsíce září.

PLÁŽE - ve všech bulharských letoviscích jsou pláže bezplatné. Platí se pouze za slunečníky a lehátka, zapůjčení však není povinné. Ceny se pohybují v rozmezí 2,5 - 3,5 € za lehátko (stejná cena i za slunečník). Je možné použití i vlastních slunečníků. Na všech plážích je za poplatek široká nabídka vodních sportů, k dispozici jsou plážové bary, kiosky, atd.

Letovisko ELENITE

Klidná a menší prázdninová vesnička leží na nejjižnějším výběžku Balkánského prstence, přibližně 27 km od starobylého Nessebaru a 55 km od Burgasu. Dlouhá písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře. Letovisko nabízí klidnou atmosféru a bohaté sportovní vyžití. Spojení se Slunečným pobřežím a Nessebarem zajišťují autobusy a lodě.

Letovisko KITTEN

Oblíbené přímořské letovisko je umístěno 56 km jižně od Burgasu a pouze 4 kilometry od Primorska. Městečko nacházející se v zálivu v podhůří lesnatého pohoří Strandža má rozlehlé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře střídající se se skalnatými útesy. Kitenský záliv je považován za jedno z nejkrásnějších míst jižního Černomoří. Na plážích naleznete širokou nabídku vodních sportů a atrakcí, školu potápění, v přístavu je místní jacht-klub. Živé rekreační centrum je známé rušným společenským a večerním životem s celou řadou restaurací, kavárniček, barů, diskoték a obchodů. Své místo k odpočinku či zábavě zde naleznou rekreanti všech věkových kategorií. Transfer z letiště Burgas trvá přibližně 70 minut.

Letovisko NESEBR

Malebné, starobylé městečko leží necelých 30 km severně od Burgasu. Neopakovatelnou atmosféru tvoří dřevěné domky s unikátní lidovou architekturou, křivolaké uličky s desítkami kaváren, stylových restaurací a množstvím historických památek. Naleznete zde památky antické, byzantské, římské i bulharské v podobě kamenných chrámů, bazilik, kostelů a pozůstatků městských hradeb. Toto vše zařadilo Nesebr mezi památkově chráněná území UNESCO. Nesebr nabízí dvě písečné pláže - jižní a severní, která jej spojuje se Slunečním pobřežím a otvírá širokou nabídku vodních sportů. Na plážích možnost zapůjčení lehátek a slunečníků za poplatek. Strávení dovolené v Nesebru je ideální pro ty, kteří mají rádi romantiku, historii a chtějí spojit odpočinek na pláži s poznáváním nových míst.

Transfer z letiště trvá přibližně 35 minut.

Letovisko OBZOR

Menší, avšak rušné černomořské turistické letovisko, leží 35 km severně od hojně navštěvovaného a zábavou kypícího letoviska Slunečné pobřeží a 65 km jižně od třetího největšího města v Bulharsku - Varny. Starověké městečko Obzor, původně přístav nazývaný Naucholos, je umístěno ve velké zátoce, v místech, kde se pohoří Stara Planina svažuje směrem k moři. Podél pobřeží najdete mnoho nově vybudovaných moderních hotelových komplexů, stejně jako menší rodinné penziony a soukromé vily, které jsou během léta pronajímány turistům. Hlavními devizami letoviska jsou bezesporu rozlehlá pláž s jemným pískem, spousta stylových restaurací s tradiční bulharskou kuchyní nebo nabídkou jídel kontinentální Evropy, noční kluby, bary, podniky s živou hudbou, obchůdky s rozličným druhem zboží. Milovníci historie mohou v Obzoru navštívit ruiny chrámu, zasvěceného vládci římského pantheonu - Jupiterovi, které jsou tímto největší místní pamětihodností. Transfer z letiště Burgas trvá cca 55 minut.

Letovisko POMORIE

Leží na podlouhlém skalnatém poloostrově, přibližně 19 km severně od letiště Burgas a 18 km jižně od Slunečného pobřeží. Město bylo založené již v době antiky, kdy se jmenovalo Anchialos. Už v římských dobách zde byly exkluzivní lázně a město bohatlo také na těžbě soli. Pomorie je významným balneologickým místem proslulým léčivým bahnem a přírodním železitým pískem hnědé barvy, který pokrývá i místní pláže. Léčí se tu onemocnění pohybového ústrojí, periferní nervové soustavy, lupénka a jiné kožní nemoci, choroby dolních a horních cest dýchacích a gynekologické nemoci. Je také městem vinařství, ovocnářství a dobývání soli. Příjemnou atmosféru městečka dokreslují kavárničky, restaurace, bary, butiky a obchůdky lemující pěší zónu v centru letoviska. Transfer z letiště Burgas trvá cca 20 minut.

Letovisko PRIMORSKO

Dříve malá rybářská vesnička, dnes živé a našimi turisty velmi vyhledávané turistické letovisko, leží 52 km jižně od Burgasu. Má jedny z nejdelších a nejkrásnějších písečných pláží bulharské riviéry, které jsou známé bělostným pískem a čistou vodou. V sezóně zde naleznete hlavní obchodní třídu kypící rušným životem až do pozdních nočních hodin, ale i klidná zákoutí s řadou útulných vináren i stylových restaurací. Je zde také poliklinika, pošta, banka, několik směnáren, trh s ovocem a zeleninou a rybářský přístav. Letovisko nabízí bohatý výběr vodních sportů. Asi 4 km od městečka je Ropotamo - jedna z největších přírodních rezervací v Bulharsku na březích stejnojmenné říčky, kde můžete obdivovat mnoho živočišných a rostlinných druhů žijících pouze zde. Doporučujeme navštívit velký vodní areál Aqualand s bazény pro děti i dospělé, skluzavkami a tobogány různých typů a velikostí a řadou dalších atrakcí. Transfer z letiště trvá cca 60 min

Letovisko SLUNEČNÉ POBŘEŽÍ

Jedno z největších rekreačních letovisek na pobřeží Černého moře leží přibližně 35 km severně od Burgasu. Široká pláž s dunami a velmi jemným pískem pozvolna se svažující do moře je vhodná zejména pro dovolenou s dětmi. Pláž je vybavena skluzavkami, sprchami, lehátky, slunečníky a nabízí široký výběr vodních sportů. Podél pláže v délce téměř 7 km naleznete desítky hotelů všech typů a kategorií od jednoduchých ubytovacích zařízeních po moderní luxusní hotelové areály pro nejnáročnější klientelu, obchodní, společenská a zábavní centra pro všechny věkové skupiny. Přímořská promenáda je lemována stovkami barů, restaurací, obchodů i obchůdku a stánků se suvenýry. Nedaleký starobylý Nesebr zve k vycházkám a návštěvě unikátního historického centra s širokou nabídkou stylových restaurací, kaváren, obchodů i obchůdků. Transfer z letiště Burgas trvá cca 40 min

Letovisko SOZOPOL

Malebné historické městečko s jedinečnou atmosférou leží 34 km jižně od Burgasu. Původními obyvateli místa byli Thrákové. V roce 330 našeho letopočtu bylo město přejmenováno na Sozopol (město spásy) a později osídleno Slovany. V roce 969 se stalo součástí První bulharské říše. Po staletí Sozopol zůstával malou rybářskou vesnicí. Dnešní Sozopol je protkán kouzelnými křivolakými uličkami s typickými dřevěnými domy s kamennými podezdívkami, malebnými zákoutími s útulnými kavárničkami a hospůdkami. Jeho romantické kouzlo lákalo po staletí a dodnes přitahuje umělce a spisovatele z celého světa. Letovisko má dvě dlouhé písečné pláže, severní (centrální) a jižní (Charmanite), s pozvolným vstupem do moře. Na obou plážích naleznete širokou nabídku vodních sportů, stánky s občerstvením, plážové bary, populární jsou i potápěčské kurzy. Transfer z letiště trvá cca 40 minut.

Letovisko SVETI VLAS

Rychle se rozvíjející přímořské letovisko, leží 5 km severně od jednoho z největších rekreačních letovisek na pobřeží Černého moře - Slunečného pobřeží a 10 km od starobylého města Nesebr zapsaného na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Klidnější středisko vhodné i pro rodiny s dětmi je schopno nabídnout vše potřebné pro strávení příjemné dovolené - sice užší, ale méně přeplněné písčité pláže, pozvolný vstup do moře, nabídka vodních sportů, procházky po zalesněném okolí, nižší ceny než v hlavních letoviscích, restaurace, taverny, obchůdky, bujarý noční život na nedalekém Slunečném pobřeží, jehož je Sveti Vlas téměř součástí a které je snadno dostupné místní autobusovou a mikrobusovou dopravou. Transfer z letiště Burgas trvá cca 45 minut.

Letovisko ZLATÉ PÍSKY

Světoznámé rekreační letovisko Zlaté písky se nachází přibližně 20 km severovýchodně od Varny a je pojmenováno podle zlaté barvy písku, údajně nejčistšího na černomořském pobřeží. Hotely jsou umístěny v přírodním parku ve svahu nad přibližně 4 km dlouhou pláží, která se pozvolně svažuje do moře. Kvalitou a rozsahem služeb, bohatstvím večerní zábavy a nočního života může středisko směle soupeřit s těmi nejvyhledávanějšími místy v Evropě. Letovisko má několik balneologických center zaměřených na prevenci a upevňování zdraví. Kvalita mořské vody, písku a vzduchu je pravidelně monitorována a byla oceněna Modrou vlajkou Evropského společenství. Léto je zde dlouhé a teplé s průměrnou teplotou kolem 27°C ve vrcholné sezoně, která je zmírňována osvěžujícím vánkem. Pro příznivce aktivní dovolené jsou zde tenisové kurty, minigolf, nejrůznější hřiště a akvapark. Všechny bazény podél pláží je možno využívat ke koupání bezplatně. Příjemnou procházku skýtá pobřežní promenáda, pro večerní chvíle jsou připraveny stylové podniky se specialitami bulharské kuchyně a folklorním programem. Dopravu po středisku zajišťuje minivláček. Transfer z letiště Varna trvá cca 20 minut.