E-mail: info@morastour.cz

Důležité informace

LETECKÁ PŘEPRAVA

Lety probíhají na lince Brno - letiště v zahraničí - Brno. Jedná se o charterové (zájezdové) lety, které CK smluvně sjednává s leteckou společností. Pojem „charterový let“ znamená, že se jedná o let na zakázku, tudíž v mezinárodní letecké přepravě jsou vždy upřednostňovány lety linkové a speciály. V souladu s mezinárodními úmluvami a předpisy platnými v letecké dopravě mají přepravci vyhrazené právo změny letového řádu a trasy s ohledem na letové podmínky, hustotu letového provozu, technické podmínky a další. Naše cestovní kancelář neručí za zpoždění letu, které může nastat z technických důvodů, z důvodů nepříznivého počasí, přetížení leteckých koridorů atd., nenese odpovědnost za škody s ním spojené a upozorňuje na možnost jeho vzniku. Při plánování Vašich cest a následných přípojů zpět do místa bydliště tedy raději počítejte i s možným delším zpožděním. Informace o přesných časech odletů, příletů a řadu dalších podrobností se dozvíte z pokynů k odletu, které obdržíte e-mailem cca 7-10 dnů před odletem.

MÍSTA V LETADLE

Naše cestovní kancelář Vám nemůže předem zaručit Vámi vybrané místo, místa v letadle jsou potvrzena na palubní vstupence a jsou přidělována cestujícím dle pořadí u odbavovací přepážky na letišti. Pokud máte tedy speciální požadavky na místo v letadle, doporučujeme dostavit se včas k odbavení (dle pokynů cca 2 hod. před odletem).

ZAVAZADLA

Přeprava

Limitní hmotnost zavazadel je 15 kg na osobu. Překročení tohoto limitu Vám má právo letecká společnost zpoplatnit. U společných rodinných zavazadel je maximální akceptovatelná hmotnost na jedno zavazadlo 30 kg.

Odbavení

K odbavení je nutno se dostavit dle informací k odletu cca 1,5 - 2 hod. před odletem. Dále se řídíte pokyny letištní služby. Jestliže dojde při přepravě ke ztrátě, poškození nebo vykradení zavazadla, musí cestující tuto škodu okamžitě po jejím zjištění ohlásit u reklamační přepážky odbavovací společnosti, kde s ním bude sepsán protokol – tzv. P.I.R. (Property Irregularity Report). Dalšími doklady potřebnými pro reklamaci škody na zavazadlech je zavazadlový lístek (Baggage Tag) a kupón letenky, případně palubní vstupenky. Poškození zavazadla je nutno ohlásit bezprostředně po příletu. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel. V případě ztráty nebo zpoždění zavazadla při letu na zahraniční destinaci přísluší cestujícímu který měl věci ve zpožděném/ztraceném zavazadle jednorázová náhrada ve výši 60,- USD (nebo ekvivalentu v místní měně), určená pro nákup základních potřeb. Za poškození nebo ztrátu zavazadla při letecké přepravě přebírá plnou zodpovědnost letecká společnost, tudíž náhradu škody je potřeba požadovat přímo u letecké společnosti. Přeprava zvířat, kol, kočárků atd. O poplatcích a podmínkách přepravy se včas informujte v naší cestovní kanceláři.

DELEGÁT

Na letišti v zahraničí (u autobusových zájezdů při příjezdu do letoviska) Vás bude očekávat delegát cestovní kanceláře. Spolu s ním absolvujete cestu do letoviska a již během jízdy Vám podá některé základní informace o místě Vašeho pobytu. Další podrobnější informace obdržíte od delegátů na úvodní informační schůzce, a to o možnostech výletů, pronájmů aut, stravování, směně peněz apod. V letovisku Vám budou delegáti k dispozici v určených úředních hodinách v našich partnerských CK, popř. Vám budou v určenou hodinu k dispozici přímo v místě Vašeho ubytování. Další informace se dozvíte z informačních tabulí umístěných na každém ubytovacím zařízení. Doprava z letiště v zahraničí na místo pobytu a zpět je zajištěna klimatizovanými autobusy.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Informace se týká pouze autobusových zájezdů do Řecka - Olympská riviéra a Chalkidiki  a mohou se lišit v závislosti na pořádající CK

  • Doba jízdy je 20 - 22 hodin.
  • Bezpečnostní přestávka je každé cca 3 hodiny.
  • Cestovat do Řecka můžete i na občanský průkaz.
  • Svozové trasy: bude upřesněno

VLASTNÍ DOPRAVA

V případě, že chcete navštívit Řecko vlastní dopravou, jsme připraveni Vám zajistit ubytování ve Vámi vybrané oblasti, doporučit trasy apod. Délku pobytu je možno dohodnout dle Vašeho přání.

LAST MINUTE

Jedná se o zájezdy tzv. „na poslední chvíli„ zpravidla bez možnosti výběru ubytování. Rezervace je možná jen na několik hodin, zájezd je nutné uhradit ihned v plné výši.

UBYTOVÁNÍ

Typ studio má ubytovací místnost s uvedeným počtem lůžek, kuchyňský kout nebo samostatnou kuchyňku, která je vybavena lednicí, vařičem a základním nádobím.

Typ apartmán pro 4–5 osob má dvě oddělené ložnice, samostatnou kuchyňku nebo kuchyňský kout vybavený vařičem, lednicí a základním nádobím nebo jednu samostatnou ložnici a obytnou kuchyňku.

V Řecku je možno se poměrně levně stravovat v místních restauracích, tavernách či bistrech a proto vybavení kuchyní nepočítá s velkým vařením. Obvyklá sestava nádobí je 1 větší nebo menší hrnec, 1 pánev, džezva nebo konvice, struhadlo, prkýnko, síto na těstoviny, talíře, příbory, hrnky a sklenice podle počtu osob. Součástí ubytování u obou typů (studio a apartmán) je sociální zařízení se sprchou a WC a samozřejmě balkon nebo veranda. Zařízení pokojů je zpravidla jednoduché – postele, skříň, noční stolky, toaletní stolek se zrcadlem a zahradní nábytek na balkoně či terase. Zásuvky odpovídají západoevropským normám, napětí 220 V, avšak pozor na dvouvidlicový vstup bez uzemnění. V ceně zájezdu je i spotřeba energie a vody, lůžkoviny a toaletní papír. Ohřev vody je praktikován solárními kolektory nebo elektrickými bojlery. Ve výjimečných případech se stane, že se nám nepodaří zajistit Vámi objednaný hotel, a to i přesto, že naše objednávka byla provedena a potvrzena dlouho před Vaším odjezdem/ odletem. Hotely a další ubytovací kapacity mají ze zákona povoleno přijmout vyšší počet objednávek, než je jejich skutečná kapacita. V případě, že se tak stane, mají povinnost zajistit náhradní ubytování, a to vždy ve stejné nebo vyšší kategorii.

První a poslední den pobytu jsou určeny k přepravě cestujících do a z místa pobytu (nejsou placeny jako pobytové dny). Čas, ve kterém mají být v den odjezdu uvolněny pokoje stanovuje zahraniční partner, a to tak, aby mohl být zajištěn úklid a příprava pokoje pro další turnus. Pokud zjistíte v ubytovacím zařízení jakékoliv nedostatky, oznamte je neprodleně delegátovi, který se postará o jejich nápravu.

STRAVOVÁNÍ

Řecká kuchyně je velmi pestrá a zdravá. Obsahuje hodně zeleniny, salátů a ryb. Oblíbeným způsobem přípravy je grilování na dřevěném uhlí. Porce jsou velké a jídlo je vždy velmi chutně připraveno, neboť Řekové jsou známí gurmáni, rádi posedí u jídla delší dobu, rozprávějí a užívají si pohodu s rodinou nebo přáteli. Na stole nikdy nechybí řecké víno, doporučujeme ochutnat retsinu (víno s vůní pryskyřice) a ouzo (aperitiv s anýzovou příchutí), zeleninový salát např. choriatiki (znáte jej z domova jako šopský) a tzv. chuťovky (například salát z lilků, mořské speciality na různý způsob, olivy, pečené papriky, sýrové taštičky a další). Oblíbeným nápojem v horkých letních dnech je vynikající řecká ledová káva Frappé. Ani milovníci zmrzlin nepřijdou zkrátka, chladící boxy se širokou nabídkou v různých cenových relacích najdete téměř na každém kroku. Ovoce a zeleniny je v Řecku velký výběr a na některých místech ve velmi výhodných cenách, zvláště pokud ho nakoupíte ve větším množství. Ovoce je čerstvé a velmi chutné. Ceny se ovšem mění podle oblasti a vegetativního období. Není nutné brát si na pobyt nějaké potraviny, vše najdete v dobře zásobovaných supermarketech, včetně potravin pro děti. Polopenzi nebo jen jednotlivá jídla si můžete zakoupit na místě, přesné informace Vám poskytne delegát.

DEJTE SI POZOR

Přes různá opatření ubytovatelů a místních úřadů Vás mohou v některých obdobích obtěžovat komáři. Jste-li citliví na hmyz, nezapomeňte si proto přibalit repelentní přípravky a pro klidný spánek také elektrický strojek s výměnnými tabletami proti hmyzu. Je možné je koupit i v místě pobytu v supermarketech. Pozor na přehnané opalování! Užívejte jen kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem a omezte pohyb na slunci v době mezi 12:00–15:00 hodinou. Chraňte se slunečníky. Slunečníky a lehátka je možné si za poplatek zapůjčit v letovisku.

ODLIŠNOSTI

V Řecku vzhledem k teplému podnebí dodržují obyvatelé polední siestu. Zato večery tráví nejraději venku nebo ve společnosti. Nebuďte proto překvapeni pokud před půlnocí uvidíte venku i docela malé děti. Pokud jste zvyklí chodit brzo spát, udělejte výjimku, k odpočinku využijte i Vy polední siestu a večer věnujte vycházce či posezení v některé z taveren. Rušný život v ulicích do pozdních večerních hodin je zcela běžný, a proto nepočítejte s naprostým klidem. Obchody v letoviscích mají pro své zákazníky otevřeno také až do půlnoci. Věřte, že si na tuto zvláštnost velice rychle zvyknete a dokonce ji oceníte. • Řecký čas je posunutý o hodinu dopředu. • Úředním jazykem je řečtina, domluvíte se zde bez problémů anglicky popřípadě německy.

TELEFONY, POHLEDY, ZNÁMKY

Telefonovat lze z telefonních automatů, karta stojí 4 € a je na 1000 jednotek. Dá se zakoupit ve většině obchodů se suvenýry i v místních supermarketech. Nižší poplatky za telefonování jsou ve všední dny mezi 22:00 až 7:00 a o víkendech, kdy za uvedenou částku můžete hovořit asi 6 minut. Předčíslí do ČR je 00420 a číslo volaného. Máte-li aktivovaný roaming, můžete využívat mobilní telefony, v Řecku působí operátoři Cosmote, Telestet a Vodafon. Ceny jsou různé, proto doporučujeme vyžádat si před odjezdem do Řecka u svých mobilních operátorů přesné informace. V Řecku lze využívat i předplacené karty. Telefonovat lze také z pošt (OTE). Hoteloví hosté mohou volat přímo z pokojů místní předvolbou, počítejte však s tím, že se účtuje různě vysoký příplatek. Pohledy zakoupíte v prodejnách se suvenýry, supermarketech a na dalších místech. Známky jsou k dostání na poště nebo v cestovních kancelářích. Pošty jsou otevřené od 8:00 do 14:00 mimo neděle. Doba doručení do ČR je cca 5 dnů. Známka stojí kolem 0,65 €. Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku v době od 8:00 do 14:00, v některých letoviscích jsou k dispozici i bankomaty s možností výběru hotovosti na mezinárodní platební karty, ale i přesto Vám doporučujeme vzít si sebou dostatek hotovosti. Od roku 2002 se v Řecku používá měna EURO! V případě nutné potřeby je možné provést směnu peněz v Řecku v některých partnerských cestovních kancelářích.

FAKULTATIVNÍ VÝLETY

Řecko nabízí kromě slunce a moře také poznávání památek, putování po stopách řecké antiky. Ve všech destinacích Vám proto nabízíme možnost zakoupení fakultativních výletů. Některé výlety se konají jen v případě dostatečného počtu zájemců nebo naopak jsou limitovány kapacitou autobusu nebo lodě. Fakultativní výlety, které si zákazník objedná přímo v místě pobytu, nejsou součástí služeb poskytovaných cestovní kanceláří zákazníkovi a cestovní kancelář nenese žádnou odpovědnost za žádné škody a újmy, vzniklé zákazníkovi v souvislosti s těmito výlety a zákazník se v případě uplatňování nároků, vyplývajících a vzniklých z fakultativního výletu, musí obrátit výlučně na poskytovatele fakultativního výletu. Při návštěvách archeologických lokalit a muzeí může podrobný výklad podávat pouze místní řecký průvodce, průvodce CK smí výklad pouze překládat. Slevy jsou poskytovány (mimo církevní objekty) na studentské a novinářské průkazy, děti do 10 let mají vstup zdarma. Při prohlídkách pravoslavných kostelů a chrámů musí mít ženy halenky s rukávem a dlouhou sukni zakrývající kolena, muži dlouhé kalhoty a košile nebo trička s rukávem. Na některých místech je možnost zapůjčení dlouhých sukní i kalhot. Odjezdy některých výletů jsou časné, a proto si sebou nezapomeňte vzít budík.

POJIŠTĚNÍ

Cestovní agentura Moras Tour, spol. s r.o. nabízí komplexní cestovní pojištění od pojišťovny Union, a.s.

Pojištění účastníků zahraničních zájezdů

TURISTA/SPORT

územní platnost

balík A30

balík A60

dospělá    osoba

dítě do 15 let

dospělá   osoba

dítě do 15 let

Evropa

36/72   Kč

25/50   Kč

50/100 Kč

30/60   Kč

mimo Evropy

50/100 Kč

35/70   Kč

70/140 Kč

45/90   Kč

svět

65/130 Kč

50/100 Kč

90/180 Kč

60/120 Kč

Slovenská republika

x/x

x/x

x/x

x/x

územní platnost

balík A90

balík B

balík C

dospělá    osoba

dítě do 15 let

bez ohledu na věk

bez ohledu na věk

Evropa

60/120   Kč

35/70   Kč

24/55 Kč

18/36 Kč

mimo Evropy

85/170   Kč

55/110 Kč

x/x

x/x

svět

110/220 Kč

75/150 Kč

x/x

x/x

Slovenská republika

x/x

x/x

20/45 Kč

x/xPojištění účastníků domácích zájezdů

TURISTA/SPORT

balík A10

balík A20

balík B

dospělá osoba

10/20 Kč

20/40 Kč

4/8 Kč

dítě do 15 let

5/10  Kč

10/20 Kč

4/8 Kč

Cestovní kancelář Grecofood, s.r.o.má uzavřenou pojistnou smlouvu na pojištění záruky v důsledku úpadku CK s pojišťovnou Union, a.s. Viz.Dokumenty CK.

DŮLEŽITÉ TELEFONY

První pomoc: 166
Autonehody: 104
Policie: 100

Velvyslanectví ČR v Řecku: Athény 210/67 13 755, 671 97 01

NEZAPOMEŇTE !

  • PLATNÝ CESTOVNÍ DOKLAD
  • PENÍZE
  • LÉKY, KTERÉ PRAVIDELNĚ UŽÍVÁTE
  • USCHOVAT LETENKU, PLATÍ I PRO ZPÁTEČNÍ CESTU