E-mail: info@morastour.cz

KRÉTA

Kréta je nejjižnějším místem Řecka a ve své podstatě spojuje tři světadí­ly: Evropu ze severu, Asii z východu a z jihu Afriku. Kréta leží 100 km od nejjižnějšího cípu Peloponésu, 175 km od pobřeží v Malé Asii a 250 km od Afriky. Je největším ostrovem Řecka a pátým největším ostrovem ve Středomoří (po Sicílii, Sardinii, Korsice a Kypru). Ze severu je ostrov omýván vodami Krétského zálivu a z jihu vodami Lybijského zálivu. Délka ostrova činí 260 km a šířka se pohybuje od 12 do 60 km. Rozloha ostrova je 8621 km², délka pobřeží je 1046 km. Na ostrově žije asi půl milionu obyvatel. Ve středu ostrova leží nejvyšší pohoří OROS IDI s nej­vyšším vrcholem Psiloritis - 2 456 m. Kréta je známá zejména produkcí vysoce kvalitního olivového oleje, vinné révy, citrusů, banánů, avokáda a kiwi. Je zde rozšířen chov ovcí a koz. Pouze na Krétě, v pohoří Lefká Ori žije druh divoké kozy KRI KRI. V hojnosti se zde vyskytují cypřišové lesy, o nichž se zmiňují i Egypťané, kteří používali dřevo těchto stromů k výrobě svých lodí. Zajímavou zvláštností je velké množství jeskyň (přes 3 000). Kréta je rozdělena do čtyř okresů: HERAKLION, LASITIU, RETHYMNON, CHANION.

Ostrov Kréta nabízí ojedinělou a zcela originální podívanou. Romantické zátoky s písčitými plážemi, křišťálové moře, malebná zelená údolí i drsné a divoké hory, staré kamenné vesničky, kde máte pocit, že se čas zastavil a samozřejmě věčně obdivované a vznešené antické památky. Stavby, velkolepé fresky s podmanivými barvami, šperky, sarkofágy, kultovní předměty... vás přinutí poklonit se vyspělosti krétské civilizace.

Velmi příjemně a odpočinkově působí klidný a pohodový způsob života místních obyvatel. Je to národ milý, přívětivý, pohostinný, velmi hrdý a nepoddajný.

Místo odletu: BRNO, PRAHA, OSTRAVA / 8 , 11, 12 a 15 dní

Letovisko HERSONISSOS:

Největší turistické letovisko na Krétě s písčitými i oblázkovými plážemi se nachází 25 km východně od letiště v Heraklionu (transfer cca 40min.). Jedná se o živé městečko s pěknou promenádou, lemovanou tavernami, kavárnami, obchody aj. Využít můžete malý vodní park, sportovní centrum s autodromem, jízdárnu nebo nabídku vodních sportů. 10 minut jízdy autem je golfové hřiště. V okolí naleznete řadu malebných vesniček, kam vás doveze výletní vláček

Letovisko SISSI:

Rybářská vesnička leží cca 40 km východně od Heraklionu a 20km západně od města Agios Nikolaos. Tato malebná vesnička se v posledních letech rozvíjí v půvabné přímořské letovisko s nejrůznějšími obchůdky, tavernami, půjčovnami aut a směnárnami. Naleznete zde klid a pohodu.

Letovisko AGIOS NIKOLAOS

Agios Nikolaos ( v překladu svatý Mikuláš) je malebné přístavní městečko. Turisticky oblíbené letovisko s řadou restaurací, taveren, barů a diskoték. V Agios Nikolaos najdeme Muzeum národního umění a Archeologické muzeum. Pláže jsou zde písčité, oblázkové i kamenité s pozvolným vstupem do moře. Typické pro Agios Nikolaos je jezero Vouslismeni, které je uměle propojeno s mořem.

Letovisko MALIA

Letovisko Malia je dnes už prakticky součástí velkého turistického komplexu, který zahrnuje střediska Hersonisso, Stalida a Malia. Malia leží z těchto středisek nejvýchodněji, zhruba v polovině zálivu Malia. Celá oblast okolo Malia  je velmi rušná, respektive je to nejrušnější turistická oblast, která se na Krétě nalézá. Malia je rušné letovisko s neomezenou zábavou a bohatým nočním životem. Dlouhé a široké písčité pláže v Malia jsou vhodné pro děti i turisty s omezenou schopností pohybu. Celá turistická oblast (Malia a okolí) se do své nynější podoby rozvinula z malých rybářských vesniček. Kromě toho bývala Malia vyhledávanou lokalitou pro trávení volného času i pro obyvatele města Heraklion.Oblast zálivu Malia je považována za první obydlenou oblast na Krétě.

Letovisko AMOUDARA:

Letovisko leží 7 km (transfer cca 15 min.) západně od Heraklionu a nabízí dlouhou písečnou pláž. Jsou zde výborné podmínky pro vodní sporty. Podél promenády se nachází řada taveren, kavárniček, autopůjčoven i obchůdku se suvenýry. Klidnější letovisko je vhodné pro rodiny s dětmi, do okolí vás zaveze místní vyhlídkový vláček a do hlavního města se dostanete pravidelnou linkou.

Letovisko ADELIANOS KAMPOS

Letovisko Adelianos Kampos leží 6 km od historického města Rethymno, kam se jednoduše dopravíte veřejnou dopravou. Zde můžete navštívit množství oblíbených turistických atrakcí jako pevnost Fortezza, Archeologické muzeum, nachází se zde mnoho kaváren, restaurací a taveren a odpočinout si můžete v městském parku. Adelianos Kampos má převážně dlouhé, rovné a písečné pláže s pozvolným vstupem do vody. Letovisko má skvělou občanskou vybavenost a služby. Najdete tu mnoho restaurací, v nichž vám uvaří výbornou řeckou kuchyni. Mezinárodní letiště v Heraklionu je vzdáleno cca 80 km.

Letovisko GOUVES:

Leží asi 17 km východně od Heraklionu (transfer cca 20 min.). Je to příjemné místo s mnoha obchůdky, tavernami, kavárnami. Dále zde najdete půjčovnu aut i motorek

Letovisko AGIA PELAGIA:

Jedná se o klidné letovisko, které si dosud zachovalo typicky krétský ráz. Leží cca 20 km západně od Heraklionu (transfer cca 30 min.). Pláže jsou písčité, nabídka vodních sportů. Členité pobřeží vybízí k potápení.

Letovisko KOKKINI HANI:

Středisko Kokkini Hani je součástí cca 6 kilometrů dlouhého pásu, ve kterém se prolínají střediska Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi a Anissaras. Kokkini Hani leží v těsné blízkosti velmi známého a hojně navštěvovaného střediska Hersonissos, které je hlavním a nejrušnějším městečkem celé této oblasti.

Letovisko ANISSARAS:

Toto turistické letovisko leží na severním pobřeží ostrova Kréta, cca 23 km východně od hlavního města Heraklion, v těsné blízkosti střediska Hersonissos. Anissaras je součástí cca 6km dlouhého pásu turistických středisek, které se navzájem téměř prolínají, jsou to Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi. Anissaras je místo s mnoha obchůdky, restauracemi, tavernami, půjčovnami aut a motocyklů i jízdních kol. Transfer z letiště v Heraklionu asi 40 minut.

Letovisko ANALIPSI:

Analipsi je klidné letovisko situované v těsné blízkosti Hersonissosu, do kterého lze pohodlně dojít pěšky. Středisko je oblíbené zejména díky nádherným písčitým i kamenitým plážím s průzračně čistým mořem. Samozřejmostí je velké množství taveren a restaurací, dostatek zajímavých aktivit pro ukrácení dlouhé chvíle na pláži i ve středisku, dostatek podniků zajišťujících zábavu do dlouhých nočních hodin i možnost celodenních programů a výletů. 5 km od Analipsi se nachází vodní park Star Beach Water Park, který je velkým lákadlem nejen pro rodiče s dětmi.

Letovisko ELOUNDA:

Elounda se nachází ve východní části ostrova cca 12 km od Agios Nicolaos. V oblasti se dříve nacházelo středověké město Olous, které je ovšem dnes již pod hladinou moře. Dále je známa pro záliv Mirabelo, pohoří Omo a Triptis. Pro Eloundu je typické krásné zelené prostředí, klid a relaxace, ale i rušné pláže a hotelové programy. Vydat se můžete podél krásného pobřeží, kde na Vás bude působit místní atmosféra a lákat Vás budou nejrůznější tradiční taverny. V letovisku najdete luxusní hotely, které jsou oblíbeny celebritami, členy královské rodiny a dalšími významnými osobnostmi.