E-mail: info@morastour.cz

LEFKADA

Ostrov je se svou rozlohou 305 km² čtvrtým největším ostrovem v Jónském moři, žije zde cca 25 000 obyvatel. Od pevniny jej odděluje jen úzký průliv, poprvé prokopaný ve starověku a znovu otevřený v r. 1905. V současné době je přístup z pevniny na ostrov přes 20 m dlouhý padací most, který se pravidelně otevírá, aby úžinou mohly proplouvat lodě.

Povrch ostrova je převážně hornatý ( nejvyšší vrchol hora Stavrotas - 1 158 m n. m. ), s několika rovinami a nádhernými plážemi. Lefkáda je ostrovem s nádhernou přírodní scenérií, její vápencové skály vystupující z azurového moře porostlé věčně zelenými eukalypty, cypřiši, piniemi, květy  muškátů a ibišků ve Vás zcela určitě zanechají nezapomenutelné zážitky. Ostrov je vyhlášený fascinujícími plážemi, které leží kolmo pod vysokými vápencovými skalami, jedna z nejznámějších je PORTO KATSIKI. V úrodných údolích se pěstují olivy, vinná réva, citrusové plody a zelenina. Po celém ostrově najdete vyhlášené krajkáře, kteří vytvářejí místní kárijské krajky. Spolu s dalšími ukázkami tkalcovského řemesla jako jsou rohože a koberečky si je můžete zakoupit v místních obchůdcích.

Správním střediskem ostrova je stejnojmenné město LEFKÁDA, které má kolem 9 000 obyvatel a v porovnání s většinou ostatních vesnic překvapuje svým ruchem. Na hlavní třídě stejně jako v úzkých bočních uličkách najdete nejrůznější obchůdky, restaurace a kavárny. Okolo města je přístavní molo, kde kotví nejrůznější typy lodí a jachet. Asi 3 km od města stojí benátská pevnost Santa Maura z 13. století.

Ve středověku náležel ostrov nejrůznějším franckým dynastiím, r. 1479 byl jako jediný z Jónských ostrovů dobyt Turky, pak r. 1684 Benátčany a r. 1815 po krátké správě napoleonské připadl Anglii. K Řecku byl ostrov připojen r. 1864. U východního pobřeží Lefkády leží v moři několik malých ostrůvků, jejichž krása tak očarovala několik významných osobnosti, že si některé z nich koupily. K nejznámějším patří ostrov SCORPIOS Aristotela Onassise. Na jihu ostrova na mysu Doukáton stojí skála Leukadia, ze které prý skokem do moře v zoufalství nad odmítnutou láskou asi v r. 580 př.n.l. spáchala sebevraždu básnířka Sapfó.  Za dob antiky tu stával Apollónův chrám, jeho místo dnes zaujal maják.

Vzhledem k tomu, že Lefkada nebyla v minulých letech tak známým turistickým centrem, najdete tu ještě spoustu nedotčených zákoutí pro romantickou a klidnou dovolenou.

Doba letu na letiště v Preveze cca 2 hod., doba transferu do letoviska cca 60 min.


ODLETY Z PRAHY a BRNA na 8, 11 nebo 12 dní

Letovisko AGIOS NIKITAS

Oblíbené letovisko Agios Nikitas se nachází na severozápadě ostrova asi 13 km od hlavního města Lefkas, které je dobře dostupné pravidelnými autobusovými linkami. V původně rybářské vesničce, která se rozprostírá v mírném svahu a je obklopena olivovníky, najdete hlavní dlážděnou třídu s obchůdky, kavárnami a tavernami. Dominantou letoviska je především nádherná rozlehlá pláž s průzračně čistým mořem, která je pokryta jemným štěrkem. Tato pláž není organizovaná, není zde tedy možnost pronájmu lehátek a slunečníků. V okolí této malebné vesničky můžete najít další krásné pláže ostrova jako je Pefkoulia nebo Milos, jenž se nachází jen pár minut pěšky od letoviska. Na tyto pláže je možné využít dopravu formou lodního taxi.

Letovisko NIDRI

Nidri se nachází na východním pobřeží Lefkady, které je lemováno oblázkovými plážemi s panoramou blízkých ostrovů, z nichž nejznámější je Skorpios, který patří k majetku Onassisovy rodiny. Směrem do vnitrozemí se naskýtá působivý pohled na členité pohoří sahající do výšky 1 100 m. Od hlavního města Lefkas je Nidri vzdáleno 17 km jižně, rozkládá se v malebné zátoce Vlicho. Dlouhá pláž je tvořena drobnými oblázky, mořské dno se zde svažuje pozvolna, pláž je tedy vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro šnorchlování či milovníky vodních sportů (jízda na člunu či vodních lyžích, banán, windsurfing, létání na padáku, jachting i potápění). Čtyři kilometry od Nidri se nacházejí vodopády s křišťálově čistou vodou a malým jezírkem, ve kterém se koupala i Jackie Onassisová-Kennedyová. K Nidri neodmyslitelně patří řecké taverny, bary či kavárny, které lákají k ochutnávání specialit pravé řecké kuchyně i nápojů. V noci Nidri začíná žít svým životem řeckého turistického střediska a láká návštěvníky do taveren a barů. Díky svému atraktivnímu okolí, pestré nabídce výletů, vodních sportů a společenské zábavě patří letovisko k nejvyhledávanějším pobytovým místům ostrova.

Letovisko PERIGRIALI

Na východním pobřeží ostrova Lefkada, zhruba 1 km před letoviskem Nidri, leží malé půvabné letovisko Perigiali, nad kterým se rozprostírá zelené pohoří. Díky kopcovité krajině a krásné přírodě v okolí tak toto místo uspokojí milovníky procházek či horských túr. Z vyvýšených míst se Vám naskytne neopakovatelný výhled na protilehlé ostrůvky, které dávají tomuto místu zvláštní kouzlo. V samotném letovisku najdete obchůdky, restaurace či kavárny. Za většími nákupy či za zábavou se můžete autobusem dopravit do letoviska Nidri nebo do 16 km vzdáleného hlavního města Lefkas.

Letovisko VASSILIKI