E-pasáž, Josefská 9, 602 00 Brno,
tel. : 542217218

ŘECKO BUSEM

OLYMPSKÁ RIVIÉRA

Oblast Olympské riviery leží na území Severního Řecka, název je odvozen od nejvyššího horského masivu v Řecku, mytologického sídla bohů OLYMPU, který se zde nachází. Je dlouhý 40 km, s nejvyšším vrcholem Mýtikas 2 917 m. . Pro své přírodní bohatství je tento horský masiv od r. 1938 národní rezervací, v r. 1981 ho UNESCO vyhlásilo rezervací biosféry. Roste zde přibližně 1700 druhů rostlin, z toho některé druhy se vyskytují pouze tady. Můžete zde vidět také dravé ptáky jakými jsou sup či orel. Olymp je rozhodně zajímavým cílem pro turistu, botanika i fotografa. Větší část roku leží ve vrcholové části sněhová pokrývka, kterou využívají četná lyžařská střediska. Pobřeží je omýváno vodami průzračně čistého Egejského moře ( Thermajský záliv ). Blízká letoviska se mohou pochlubit úžasnou polohou mezi mořským pobřežím a olympskými vrchy, na kterých je možno i v létě vidět sníh. Z tohoto důvodu je tato oblast vyhledávána lidmi s problémy horních cest dýchacích, lupenkou či alergiemi. Blahodárné klima, příroda, historická místa a blízkost bohů - to už stojí za návštěvu. Oblast olympské riviéry je také známá produkcí ovoce - kiwi a melounů, textilními továrnami zaměřenými na výrobu koberců. Správním městem okresu je Katerini, vzdálená od letoviska cca 30 km. Pod dohledem a ochranou všech řeckých bohů tedy můžete strávit dovolenou v letovisku LEPTOKARIANEI PORI.

V rámci pobytu v této oblasti doporučujeme navštívit městečko Litochoro ( zasvěcené víle Lito - milence boha Dia ), které leží přímo na úpatí Olympu a je výchozím bodem při výstupu na něj. Najdete zde množství uliček s kamennými domky a nejrůznějšími obchůdky, každé pondělí se tu také konají tradiční trhy. Asi 10 km na sever se nachází vesnice Dion s archeologickým nalezištěm, jehož jméno je spojováno s Diem, otcem olympských bohů. Zhlédnout zde můžete zbytky staveb z římského období, půlkruhové divadlo a krásné mozaiky z 2 století po Kristu. Za návštěvu stojí také asi 7 km vzdálená francká pevnost PLATAMONAS, odkud je nádherný pohled na celé pobřeží olympské riviéry. Do všech těchto míst se dostanete přímo z letoviska autobusovými linkami nebo je můžete navštívit prostřednictvím fakultativních výletů. Délka cesty busem z Brna do LeptokarieNei Pori v závistlosti na hustotě provozu a průchodnosti hraničních přechodů cca 22 hodin.

Letovisko LEPTOKARIA

studia Pisti / pro 2 - 4 osoby

studia Tasia / pro 2 - 4 osoby

Leží přímo v podhůří Olympu, 100 km jižně od Thessaloniki ( Soluně ). Žije zde asi 1 500 místních obyvatel. Patří k největším a také k nejoblíbenějším letoviskům Olympské riviéry, nabízí písčito-oblázkové pláže, které zdobí symbol modré vlajky - ocenění od EU za kvalitní a čisté moře. Zařízení pro vodní sporty lze v sezóně využívat dle nabídky místních provozovatelů.

Po celé délce hlavní ulice najdete nepřeberné množství obchodů s veškerým zbožím, supermarkety, restaurace, taverny a bistra a také naši partnerskou CK MORAS TOUR, která má pro Vás otevřeno 7 dní v týdnu a poskytne Vám kompletní turistický servis - fakultativní výlety, půjčování slunečníků, motorek a automobilů. Obchody Vás budou lákat k prohlídkám a nákupům až do půlnoci. Bary a diskotéky pak čekají na ty, pro které den zdaleka neskončil.

Leptokarii se každé úterý konají trhy, nabízející množství ovoce, zeleniny, ryb, koření nebo také hračky a oblečení. Ovoce také nakoupíte každý večer přímo z pojízdných aut.

Letovisko NEI PORI

studia Kipos / pro 2 - 4 osoby

Letovisko patří ke známým místům na Olympské riviéře. Nachází se na jižním cípu Olympské riviéry, asi 15 km od Leptokarie. Jedná se o turistické městečko s výborným servisem služeb a množstvím obchodů.

Je situováno podél moře u jedné z nejkrásnějších písčitých pláží s pozvolným vstupem do moře, rozsáhlá pláž široká 50 - 100 m je zárukou, že i v nejvyšší sezóně není přelidněná. Za poplatek si zde můžete zapůjčit lehátka, slunečníky, vodní šlapadla či si vyzkoušet vodní lyžování a tobogán.

Na hlavní promenádě dlouhé několik set metrů najdete supermarkety, obchůdky s různým sortimentem zboží, typické řecké taverny, cukrárny, restaurace a kavárny, které lákají k posezení. Nechybí ani půjčovny aut, motocyklů a kol. V letovisku je sportovní centrum nabízející dětské hřiště, hřiště na fotbal a košíkovou, tenisové kurty a bazén s barem. Pro pobavení děti je během sezóny v centru letoviska lunapark.

Každou neděli se v Nei Pori koná pestrý trh, kde lze kromě ovoce a zeleniny koupit místní výrobky za výhodné ceny.

Po celé léto jezdí z Nei Pori malý vláček do městečka Platamonas či ke zřícenině středověkého hradu PLATAMONAS, odkud je nezapomenutelná vyhlídka na celou oblast Olympské riviéry.

Z letoviska se dostanete místní autobusovou linkou do Thessaloniki i okolních měst - Larisy a Katerini.

Nei Pori je pohodové městečko velmi vhodné pro rodiny s dětmi.