E-mail: info@morastour.cz

RHODOS

Místo odletu: BRNO, PRAHA, OSTRAVA / 8 dnů / 11,12 dnů

Ostrov leží v jihovýchodní části Egejského moře a je jedním z nejrozvinutějších ostrovních turistic­kých středisek Řecka. Svou rozlohou 1 399 km2 s cca 90 000 obyvateli je největším ostrovem souos­troví Dodekanes a čtvrtým největším ostrovem Řecka.

V období klasického Řecka byl Rhodos mocným, bohatým a vlivným ostrovem. K Řecku byl připojen v roce 1947. Ostrov byl poznamenán především kulturou rytířského řádu Johanitů, kteří mu během 200 let svého působení vtiskli nezapomenutelný ráz.

Hlavní město RHODOS má asi 60 000 obyvatel a může se pochlubit jak dynamickou přítomností tak bohatou minulostí. Mimo jiné se pyšní místem, kde v minulosti stál jeden ze sedmi antických divů světa - RHODSKÝ KOLOS. Jednou z verzí, kde stála socha boha Hélia, vysoká 32 metrů je, že stála v přístavu Mandraki a pod ní vplouvaly lodě do přístavu. Pravděpodobnější se jeví verze, že stála na návrší města. Bohužel při zemětřesení v roce 224 př. N. l. se socha rozpadla na kusy a škody utrpělo také město.

Na severním cípu města Rhodosu najdete akvárium, které je zároveň nejvýznamnějším vědeckým střediskem, zabývajícím se výzkumem podmořského života v celém Řecku. Na jižním cípu se na­chází přírodní park RODINI, který je ideálním místem pro odpočinek a procházku a můžete tu vidět pověstné rhodské srnky. V komerčním centru města je živo a rušno. Každý si zde přijde na své. Re­staurace mnoha kuchyní světa, zákoutí s malebnými kavárničkami či noční kluby a diskotéky zajisté potěší všechny generace. Ti odvážnější mohou zkusit štěstí v restaurovaných prostorách historického hotelu TON RHODON, kde bylo uvedeno do provozu také nové rhodské kasino. Všem však doporuču­jeme procházku starým městem, které je naproti přístavu a je celé obehnané již výše zmiňovanými zachovalými hradbami vystavěnými rytířským řádem Johanitů. Uvnitř starého města se člověk jako­by mávnutím kouzelného proutku ocitne v raném středověku. Středověké budovy s obchůdky, kašny či rynk, to vše dokresluje atmosféru dob dávno minulých. V prostorách starého města doporučujeme návštěvu nejimpozantnější budovy, která nese název VELMISTRŮV PALÁC, další budovou je rytíři vystavěná nemocnice, ve které je v současnosti umístěno archeologické muzeum. Staré město je jedním z nejlépe zachovaných středověkých opevněných měst na světě, a proto je zařazeno mezi nejbedlivěji střežená místa organizace UNESCO. Za návštěvu určitě stojí také přístav MANDRAKI, kde kotví ty nejluxusnější jachty.

Vydáte-li se napříč ostrovem, doporučujeme navštívit trosky antického města KAMIROS, majestátní Akropol starověkého městského státu LINDOS a přilehlého stejnojmenného kouzelného městečka, které je vystavěno v typicky řecké ostrovní architektuře bílých domečků, které protkávají nespočty atrakcí a obchůdků pro turisty, další antické lokality ASTYPALEA a IALYSSOS , ÚDOLÍ MOTÝLŮ, jedi­nečný přírodní habitat, v němž žije a rozmnožuje se motýl Panaxia Quadripunctaria.

Více Vám prozradí naši delegáti až na místě. Milovníci golfu mohou navštívit moderní osmnáctijam­kové hřiště v AFANDOU, které je otevřené po celý rok a najdete tu veškeré potřebné zázemí.

Při návštěvě Rhodosu vás uchvátí také záplava vůní a barev květu jasmínů, ibišků a oleandrů. Pěstují se zde olivy, citrusy a vinná réva.

Kouzelné spojení starobylých kultur a moderního životního stylu, bohatství různorodých pláží, pří­znivé klima a vysoká kvalita služeb jsou zárukou příjemně strávené dovolené. Doba letu na letiště Rhodosu je maximálně 2,5 hod. Doba transferu z letiště do letovisek do 45 minut.

Město RHODOS

Zvláštností pulsujícího města rozkládajícího se na severním výběžku ostrova RHODOS, který lemují překrásné pláže, je, že ze západní strany je omýváno mořem Středozemním a z východní strany mořem Egejským. Během jeho dlouhé existence prošlo městem mnoho národů, a tak zde dnes najdeme budovy nejen z antiky, ale také známé stavby z doby nadvlády maltézských rytířů, zachovalé turecké památky či židovské město. Za návštěvu stojí určitě i prastarý přístav Manraki, kde vás přivítají dvě sochy - jelena a laně -, které patří k symbolům města. Nechejte se očarovat fascinující atmosférou starého města obehnaného zachovalými původními hradbami se sedmi vstupními branami. Vzdálenost od letiště je 10 až 20 minut.

Letovisko FALIRAKI

Letovisko se nachází na východním pobřeží ostrova, 15 km od hlavního města, kam je možné se pohodlně dostat místní autobusovou linkou, která jezdí každou hodinu, v sezoně každou půlhodinu (1,80 €/1 cesta). Od letiště je Faliraki vzdáleno 12 kilo­metrů. Faliraki je jedním z nejoblíbenějších turistických míst na ostrově, vhodné pro všechny generace. Disponuje překrásnými písčitými plážemi, bohatým nočním živo­tem, množstvím taveren, barů, nočních klubů i rychlých občerstvení. K dispozici jsou bankomaty, banky, lékárna, půjčovny aut a motorek, supermarket a menší markety. Najdete tu neomezené možnosti pro zábavu a sportovní vyžití, minigolf, lunapark, aquapark, adrenalinové sporty... a další. Délka transferu z letiště do 30 minut.

Letovisko LARDOS

Nachází se na východním pobřeží ostrova. Kousek od něj vybíhá do Středozemního moře menší poloostrov, jemuž dominuje starobylé město LINDOS. Pláž je zde písčito - oblázková, se slunečníky, toaletami, občerstvením a širokou nabídkou vodních aktivit. V Lardosu jsou k dipozici obchůdky, minimarkety, autopůjčovna, tavery. Můžete si tady zahrát minigolf a beach volejbal.

Letovisko KOLYMBIA

Menší turistické letovisko je nejmalebnější částí východního pobřeží ostrova. Kolym­bia leží 10 kilometrů na jih od letoviska Faliraki a 22 kilometrů od letiště. Do hlav­ního města (25km) se dostanete pohodlně autobusovou dopravou, která v letních měsících jezdí každou půlhodinu. Letovisku dominuje 3 km dlouhá eukalyptová alej a krásné oblázkovo-písečné pláže, které se pyšní modrou vlajkou za čistotu a krásu. Kolymbia je ideálním místem k toulkám po dlouhém členitém pobřeží s opuštěnými romantickými plážemi. Centrum letoviska nabízí dostatek nákupních i zábavních možností. Mimo obchodů a taveren jsou i zde půjčovny aut a motocyklů. Kolym­bia je optimálně položená na polovině cesty mezi historickým městem Rhodos a pohádkovým městem Lindos. Délka transferu z letiště do 45 minut.

Letovisko IXIA

Severozápadní část ostrova, těsně pod hlavním městem (cca 5 km). Najdete zde množství obchůdků, taveren, restaurací, barů i diskoték. Pláž je dlouhá a široká, převážně písčito - oblázková. Možnost pronájmu lehátek, slunečníků, nabídka vodních sportů.

Letovisko IALYSSOS

Letovisko leží na severozápadní straně ostrova, cca 10 km od hlavního města, kam se lze dostat pravidelnou autobusovou linkou. Nachází se zde množství obchůdků, taveren aj. Pláže jsou oblázkové, případně směs písku a drobných oblázků.

Letovisko KALITHEA

Letovisko KIOTARI

Letovisko KREMASTI

Letovisko PEFKI

Letovisko STEGNA