E-mail: info@morastour.cz

SANTORINI

Jedním z nejjižnějších ostrovů souostroví Kyklady v Egejském moři je SANTORINI ležící 110 km severně od Kréty. Rozkládá se na ploše 71 kilometrů čtverečních a žije na něm okolo 7 tisíc obyvatel. Santorini každého okouzlí svou romantickou atmosférou a také jedinečným vzhledem, který je odrazem vulkanické činnosti v minulosti.

Santorini, nebo také Théra, je skutečným klenotem mezi řeckými ostrovy. Jeho původní název byl Strongylé, tedy „Kulatý“ což bylo odvozeno od jeho tvaru. Před třemi a půl tisíci lety byl však ohromným sopečným výbuchem rozmetán do okolí. Historikové se domnívají, že právě tento výbuch měl za následek zánik minojské kultury. Erupce byla také inspirací pro legendu o bájné Atlantidě, vzkvétající civilizací, která náhle zmizela ze světa. Dnešní Santorini je vlastně do moře propadlý vrchol sopky, nad vodou zůstaly jen 200 metrů vysoké okraje kráteru, na nichž jsou k vidění bělostné domečky. Obvodové části původní sopky obklopují až 400 metrů hlubokou lagunu.

Po výbuchu kromě hlavního a největšího ostrova Santorini vzniklo i několik menších ostrůvků. Severovýchodně od Santorini se nachází Therasia, uprostřed jakési „podkovy“, kterou Santorini vytváří, leží ještě menší neobydlený ostrůvek Aspronisi. Uvnitř velké laguny jsou situovány tři malé vulkanické ostrůvky kuželovitého tvaru – palia Kaméni, Néa Kaméni a Mikri Kaméni. Na ostrůvcích tryská horký pramen a staly se proto oblíbeným cílem výletů spojených s koupáním. Celkem na tomto souostroví žije okolo 13 500 obyvatel.

Dnešní název ostrova Santorini pochází z 13. století, z období latinského císařství a je odvozen od svaté Ireny (santa Irini), která byla patronkou ostrova. Ostrov je oblíbeným cílem turistů z celého světa a skvělým místem k prožití dokonalé dovolené. Sezóna zde trvá od dubna do října, kdy se zde vyskytuje naprosté minimum srážek a teplota vzduchu i moře je příznivě vysoká. Klasická řecká architektura, která se stala předlohou pro spoustu pohlednic a plakátů, okouzlí každého návštěvníka. Vulkanická činnost Santorini se podepsala také na jeho povrchu. Ostrov je hornatý, téměř pustý, většinou bez vegetace. Nejvyšší vrchol Profitis Ilias činí 576 metrů nad mořskou hladinu, následuje Megalo Vounó s výškou 353 metrů nad mořem a Mikros Profifis Ilias dosahující 337 metrů. Jedním z velkých lákadel Santorini jsou také pláže, které jsou velmi rozmanité a liší se nejen povrchem, ale také rozsahem nabízených služeb. Odlišnost je patrná v zabarvení písku nebo kamenů, které pokrývají pobřeží. Setkat se na plážích můžete s barvou bílou, rudou i černou. Podle barev bývají také pláže pojmenovávány – White Beach, Red Beach a další.

Nejkrásnější a nejvěší pláže najdete na jižní a východní části ostrova. K těm nejoblíbenějším patří šedá pláž Monolithos, černá pláž Avis, tmavá a černá oblázková pláž Kamari, Perissa, Perivolos a Agios Georgios. Na samotném jihu ostrova narazíte na sytě červená skaliska Rudé pláže a také její opak Bílou pláž. Krásně je pak doplňuje pláž Vlychada s tmavošedým pískem. Na severu ostrova nenajdete tak vyhlášené pláže, ale zase klidnější místa skrytá před masovou turistikou. Známe pláže jsou Paradisi, Kolumbo, Ammoudi a Pori.

Santorini zažívá každoročně velký nápor turistů, pro něž je ve zdejších městečcích připravena řada možností ubytování, stravování a zábavy. Nejrušněji je samozřejmě v hlavním městě Fira (Thira), které je plné obchůdků se suvenýry a lidovým uměním, barů a klubů otevřených až do pozdních nočních hodin. Ve Fiře žije okolo 1500 obyvatel, kteří se živí turistickým ruchem, ale zároveň se snaží udržet místní tradice z dob minulých. Pro hlavní město, ale i další obce na Santorini jsou typické bílé domky s modrými okenicemi a dveřmi, kostelíky s modrými kopulemi, četné zvonice a klikaté uličky se strmými schodišti. Jestliže oceňujete umění, vypravte se do Galerie výtvarného umění Mati, kde je k vidění skutečně zajímavá expozice a díly inspirovanými přírodou a lidským tělem. Prohlédnou si můžete nejen obrazy, ale také sochy a šperky.

K dalším „větším“ městům patří Oia a Imerofigli, jejichž domečky jsou rozesety vysoko na skále. Samozřejmostí je typická řecká architektura, na níž převažuje bílá, okrová a modrá barva, stěny jsou zdobeny kamínky a balkony doplněny květinami všemožných barev. Za návštěvu stoji také vesnička Aktrotiri, v niž archeologové odkryli více než 3500 let staré město, které bylo zasypáno sopečným popelem. Jeho obyvatelé byli naštěstí před výbuchem včas varování a stačili opustit své domovy. Přesto získala vesnička přezdívku „Řecké Pompeje“.

KOMBINOVANÝ ZÁJEZD PAROS - NAXOS - SANTORINI

Kombinace 3 ostrovů je jedinečnou možností jak poznat 3 z nejkrásnějších ostrovů Kykládského souostroví. Po příletu na Santorini se přeplavíte lodí na ostrov Paros, kde strávíte 3 noci. Dalším místem, které v Egejském moři navštívíte, bude ostrov Naxos - největší ostrov Kyklad. Leží mezi ostrovy Mykonos a Ios, západně od Paru. Vaši cestu zakončíte na ostrově Santorini, kde strávíte 4 (nebo 5) nocí - dle délky zájezdu (10/11nocí).

SANTORINI - ODLET Z PRAHY 8,11/12 dnů

Letovisko PERIVOLOS

Městečko Perivolos leží na severovýchodním pobřeží ostrova Santorini mezi středisky Perissa a Vlihada. Krásné pobřeží upoutá především dlouhou pláží s neobvykle tmavým pískem, příjemným koupáním a možností výběru vodních sportů. Občerstvení po dlouhém slunném dni nabízejí všudypřítomné taverny, kavárny a bary, ale bujarý noční život zde nečekejte. Za zábavou klienti jezdí do blízkého letoviska Perissa (1 km). Na své si zde přijdou jak rodiny s dětmi, tak mladé i starší páry.


Letovisko PERISSA

Jihovýchodní letovisko Perissa patří společně s letoviskem Kamari mezi nejoblíbenější místa ostrova. Tyto dvě letoviska dělí hora Mesa Vouno s archeologickým nalezištěm Thira, které rozhodně stojí za návštěvu. Letovisko Perissa nabízí spoustu možností nákupů, taveren, restaurací a barů. Vyhledávané je také pro svoji širokou pláž s tmavým hrubším pískem vulkanického původu s křišťálově čistou vodou, kde si na své přijdou milovníci vodních sportů a plavání.


Letovisko KAMARI

Letovisko Kamari, které je vzdáleno od letiště 3 km, patří k nejvyhledávanějším letoviskům jihovýchodní části ostrova Santorini. Nabízí širokou 2 km dlouhou pláž s tmavým hrubším pískem vulkanického původu, podél které se táhne promenáda plná obchůdků, restaurací a taveren. Milovníci historie se mohou vydat do hlavního města Thira, které je z Kamari vzdáleno pouhých 11 km a kam se pohodlně dopravíte místním autobusem. Pěší procházkou se můžete vydat do archeologického naleziště Thira. Toto letovisko s tradičním kostelem a řadou úzkých uliček s romantickými zákoutími vytváří ideální podmínky pro strávení příjemné dovolené.