E-mail: info@morastour.cz

THASSOS

Nejsevernější řecký ostrov, nazývaný také „smaragd Egejského moře" leží ve vzdálenosti 8 km od řecké pevniny. Velikost os­trova je 379 km², délka jeho pobřeží 95 km a žije tu asi 16 000 obyvatel. Doprava z pevniny na ostrov je zajištěna menšími trajekty z přístavu Keramoti vzdáleného 30 km na východ od překrásného přístavního správního města Kavala. Doba plavby z Keramoti na Thassos je 35 min.

Thassos je z velké části vyplněn lesnatým pohořím protkaným hlubokými údolími. Nejvyšší vrcholem ostrova je Hipsárion a dosahuje výšky 1203 m. Pobřeží je velmi členité. Střídají se tu pláže s velkými kameny, oblázky i jemným bílým pískem.

Obživu místních obyvatel převážně obstarává cestovní ruch. Na ekonomice ostrova se mimo jiné podílí také export stavebního dřeva, rud olova a železa. Těží se zde také vyhlášený a velmi kvalitní bílý mramor a vývozním artiklem je také vynikající thassoské víno.

V historii byl ostrov v majetku Byzantinců, Benátčanů, Bulharů, Turků, v r. 1841 - 1902 patřil darem sultána Mahmuda k apa­náži Egypta. V roce 1912 v průběhu první balkánské války byl ostrov znovu dobyt Řeky.

Mezi nejvýznamnější umělce ostrova patří malíř Polygnotos a spisovatel Androsthenis, který se zúčastnil výprav Alexandra Velikého.

Hlavní město ostrova s cca 3 000 obyvateli leží na severu ostrova a má stejný název - Thassos (někdy se používá také název Lime­nas). Je nejrušnějším centrem, ale najdete zde také mnoho míst archeologické hodnoty - Agoru, archeologické muzeum, antic­ké divadlo nebo zachovalé městské hradby. Ve starém přístavišti s rybářskými loděmi můžete navštívit některou z taveren podél břehu a ochutnat vynikající řeckou kuchyni.

THASSOS - ODLET Z BRNA, PRAHY, OSTRAVY 11/12 dnů

Letovisko KINIRA

V oblasti Kinira jsou dvě zlatavé pláže s průzračným mořem. Pláže odděluje skalnatý výběžek, který vybíhá do modrozeleného moře a hostí na svém skalnatém povrchu několik domků. Kinira je naprosto ideální místo pro ty, kteří chtějí podnikat pěší výlety do přírody, na divoké pláže a přejí si svou dovolenou strávit v klidném prostředí.

Letovisko LIMENARIA

Oblíbené letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova Thassos se pyšní dlouhou oblázkovo-písečnou pláží lemovanou pěší promenádou, která je nejpůvabnější především v noci. Najdete zde malý přístav s písečným zálivem, dobré podmínky ke koupání, nákupům i nočnímu vyžití.

Letovisko MAKRYAMMOS

Jedna z vůbec nejkrásnějších zátok v Řecku se nazývá Makryammos. Je proslulá svým mramorovým podložím s bílým pískem a kouzelnou přírodou v okolí, které dominuje borovicový háj, v jehož stínu jsou ukryty bungalovy areálu hotelu Makryammos Bungalows 4*. Tento hotel patří mezi nejoblíbenější hotely v naší nabídce, Zátoka Makryammos je klidným místem, které učaruje všem milovníkům přírody a klidných hotelových resortů. Nachází se ve vzdálenosti 2,5 km od hlavního města ostrova Thassos - Limenas. Limenas leží v severní části ostrova, je největším a nejrušnějším turistickým centrem na ostrově. Místní promenáda je lemována spoustou typických řeckých taveren, restaurací, barů a obchůdků. Milovníci památek se mohou vypravit na prohlídku vykopávek - agora z 5. století př. n. l., navštívit místní archeologické muzeum či vyjít ke starému divadlu.

Letovisko PEFKARI

Tato romantická zátoka se mezi letovisky Potos a Limenaria na jihozápadním pobřeží a přes den je oázou klidu. Oblázkovo-písečná pláž má pozvolný vstup do moře a všudy přítomné vzrostlé borovice poskytují přirozený stín. Zdejší půjčovna vodních sportů nabízí vodní lyžování, jízdu na loďkách, člunech, šlapadlech. Do letoviska Potos se dostanete procházkou během 15 minut. Pefkari doporučujeme všem milovníkům krásného koupání a přírody.

Letovisko POTOS

Půvabné letovisko najdete na samotném jihu ostrova. Tato původní rybářská vesnička se za posledních pár let změnila v oblíbené turistické letovisko. Místní přímořská promenáda lemovaná tavernami a bary je jedna z nejhezčích na ostrově. Kromě mnoha obchodů s různým turistickým zbožím zde najdete také půjčovny aut a motocyklů. Pláže v Potosu jsou písečné s pozvolným vstupem do moře, což ocení rodiny s dětmi.

Letovisko SKALA POTAMIAS

Sympatické letovisko ležící ve východní části ostrova nedaleko od hlavního města (15 km) se pyšní nejdelší a nejkrásnější písečnou pláží ostrova zvanou Chrissi Ammoudia (Zlatá pláž). Pláž je velmi vhodná pro děti díky pozvolnému vstupu do moře. Najdete zde typické řecké taverny, obchůdky, bary a půjčovny aut a motorek. Na okraji zálivu, pod borovicovou strání je malý přístav, ve kterém nacházejí útočiště rybářské lodě, ale také sportovní a rekreační plavidla.

Letovisko SKALA PRINOS

Skala Prinos leží na půvabném severozápadním pobřeží ostrova. Toto letovisko charakterizují bílé pláže s jemným pískem, zalesněné svahy hor a blankytně modré moře. Atraktivnost městečka dodává přístav s několika obchůdky a tavernami, ze kterého vyjíždějí pravidelně trajekty do krásného města Kavala. Vzdálenost do hlavního města Limenas je 18 km.

Letovisko SKALA RACHONI

Původní rybářská vesnička vyrostla během posledních let v menší letovisko, které nabízí svým návštěvníkům kvalitní ubytování přímo na pláži. Naleznete zde klid, pohodu, čisté moře a především krásné písečné pláže. K příjemnému posezení Vás zve několik restaurací a rybích taveren. Skala Rachoni leží 15 km od hlavního města a 5 km od druhého největšího přístavu ostrova Skala Prinos.

Letovisko ASTRIS

Vesnička schovaná mezi zelenými kopci nejjižnějšího cípu ostrova Thassos je od hlavního města Limenas vzdálená 50 km. Původní domky ve staré části vesničky jsou zvláštní architektonickou záležitostí a určitě stojí za vidění. Poklidné letovisko nabízí hlavně romantiku. Nedaleko Astrisu je přírodní zajímavost Giola - Diovo oko. Jedná se o přírodní jezírko ve skále, kam se při větším příboji přelévá mořská voda. Dva kilometry od letoviska Astris se nachází krásná písečná pláž Psili Ammos, která patří mezi nejoblíbenější na jihu ostrova.

Letovisko LIMENAS

Hlavní město Limenas ležící v severní části ostrova je největším a nejrušnějším turistickým centrem na ostrově. Místní promenáda je lemována spoustou typických řeckých taveren, restaurací, barů a obchůdků. Milovníci památek se mohou vypravit na prohlídku vykopávek - agory z 5. století př. n. l., navštívit místní archeologické muzeum či vyjít k antickému divadlu. Ze starého přístavu vyplouvají nejen rybáři, ale i lodní taxi na nádherné pláže Makryammos a Golden Beach.