E-pasáž, Josefská 9, 602 00 Brno,
tel. : 542217218

TURECKO

ODLET: BRNO / 8 dnů

ODLET BRNO / 11 nebo 12 dnů

ODLET PRAHA / 11 nebo 12 dnů

ODLET: PRAHA / 8 dnů

Letovisko SIDE

Romantické středisko s krásnými dlouhými písečnými plážemi dostalo název podle granátových jablek, které se zde pěstují. Je situováno na malém poloostrově a na každém kroku je možné se setkat s pozůstatky slavné antické minulosti. Římská ulice, divadlo pro 22 tisíc návštěvníků, chrám boha Apollona, jsou začleněné do dnešního centra tak, že vznikla přijemná pěší a nákupní zóna, která množstvím obchůdků láká k procházkám i odpočinku.

Nová část města nabízí zejména řadu  obchodů se suvenýry, restaurace, bary a nočními kluby.  Dlouhé, písečné pláže  s pozvolným vstupem do vody a průzračným mořem jsou ideálním místem pro prožití nezapomenutelné dovolené. Vzdálenost od letiště v Antalyi je 60 km.

Letovisko KONAKLI

Letovisko KEMER

Oblíbené letovisko Kemer bylo ještě před třiceti lety malou ospalou vesničkou, do které se dalo dostat pouze lodí po moři. Dnes je pobřeží v Kemeru lemované hotelovými komplexy. Je zde mnoho obchodů se suvenýry, stejně jako dobré restaurace s lokální i mezinárodní kuchyní.  I díky tomu je Kemer jednou z nejnavštěvovanějších oblastí na celé Turecké riviéře. Kemer a okolí s nespočtem romantických zátok a kouzelných zálivů , jsou považovány za jedno z nejkrásnějších míst tureckého pobřeží vůbec.

V Kemeru jsou pláže dvě, oddělené jachtovým přístavem a parkovým poloostrovem.  Dlouhé pláže s bělostnými oblázky, omývané křišťálově čistou vodou Středozemního mořeV sezóně je pláž plná slunečníků a lehátek. Pláže v Kemeru jsou tvořené jemným pískem a vstup do vody je zde pozvolný a vhodný i pro menší děti.

Letovisko BELEK

Moderní turistické středisko na středomořském pobřeží jižního Turecka, centrum luxusních hotelů a kvalitních služeb. Čas zde tráví nejen milovníci golfu, ale i ti, kteří dávají přednost plážím s jemným pískem.

Mnohakilometrové písečné pláže jsou ideální ke koupání, vodním sportům, potápění i romantickým procházkám. Pobřeží je lemované palmami, v blízkém okolí Beleku rostou vonné piniové háje, o kousek dál jsou krásné písečné duny a olivové a citrusové plantáže. Transfer z letiště v Antalyi trvá asi 50 minut.

Letovisko ALANYA

Jedno z nejpopulárnějších letovisek Turecké riviéry. V roce 44 před n.l. ji daroval Antonius Kleopatře jako svatební dar. V současnosti mohou návštěvníci trávit svoji dovolenou na Kleopatřině pláži, která díky svojí poloze, bílému písku a tyrkysově modrému moři dostala jako první pláž v Turecku modrou vlajku EU.

Pláže starého města jsou písčité až oblázkové, vstup do vody přes široké, místy vodou vymleté, pískovcové plošiny. Všechny hotely mají pravidelné spojení s centrem města, které svým koloritem orientálních bazarů láká hosty k výhodný nákupům

Letovisko ANTALYA

Antalya je město na jihozápadě Turecka rozkládající se podél Středozemního moře. Bylo založeno okolo roku 150 před n.l. Attalosem II, králem Pergamonu, který si ho vybral jako námořní základnu pro svoji flotilu. Dnes je Antalya známá především svým historickým centrem a uličkami lemovanými domy z otomanského období. Město bylo za jeho rekonstrukci vyznamenáno cenou turismu "Zlaté jablko". V roce 2011 byla Antalya vyhlášena 3. nejnavštěvovanějším městem na světě. Svoje obdivovatele přitahuje krásnými plážemi, malými romantickými obchůdky, orientálními restauracemi a hlavně svoji nezaměnitelnou atmosférou.Antalya je město na jihozápadě Turecka rozkládající se podél Středozemního moře. Bylo založeno okolo roku 150 před n.l. Attalosem II, králem Pergamonu, který si ho vybral jako námořní základnu pro svoji flotilu. Dnes je Antalya známá především svým historickým centrem a uličkami lemovanými domy z otomanského období. Město bylo za jeho rekonstrukci vyznamenáno cenou turismu "Zlaté jablko". V roce 2011 byla Antalya vyhlášena 3. nejnavštěvovanějším městem na světě. Svoje obdivovatele přitahuje krásnými plážemi, malými romantickými obchůdky, orientálními restauracemi a hlavně svoji nezaměnitelnou atmosférou.

Turecko je rozděleno mezi dvěma kontinenty, které v Istanbulu symbolicky spojuje legendární Bosporský most. Evropská část je od asijské oddělena úžinami Dardanely a Bospor a mezi nimi ležícím Marmarským mořem.Evropské území se nazývá THRÁKIE a asijské ANATOLIE, která se táhne k východu a protéká jí nejdelší řeka této oblasti Kizilirmak. Velký význam mají řeky Eufrat a Tigris a největší jezera Tuz a Van. Na severu omývá břehy státu Černé moře, na jihu Středozemní a na západě moře Egejské. Nejvyšší horou Turecka je Velký Ararat, sever země je lemován krystalickým Pontským pohořím, na jihu se rozkládá pohoří Taurus a východní část Turecka vyplňuje Arménská vysočina. Podnebí na pobřeží je středomořské, na náhorní plošině výrazně kontinentální. Za nejteplejší oblast lze označit jihovýchodní část země v podhůří Kurdistánských hor a za nejchladnější oblast Arménské vysočiny. V roce 1922 byl v Turecku zrušen sultanát a 29. října roku 1923 bylo Turecko prohlášeno republikou. Prvním prezidentem se stal Mustafa Kemal Paša, Turky zvaný ATATÜRK – v překladu znamená ,,otec Turků“. Pokud zde spatříte sochu muže, z 99% se bude jednat o Atutürka. Turci jej velice milují a v jeho případě se dá hovořit o kultu osobnosti. Jeho fotografie a obrazy visí nejen na úřadech a veřejných prostranstvích, ale i v domácnostech. Turci jsou většinou muslimové (sunnité). Podle Atatürkova zákona z roku 1926 byla oddělena moc státní od náboženské. Téhož roku si ženy již nemusely zahalovat obličeje a bylo jim umožněno oblékat se podle evropského stylu. Islámské náboženské právo bylo nahrazeno evropským právním systémem. V Turecku jsou zachovávány všechny staré tradice. Chlapci se ve věku 6-12 let podrobují obřadu obřízky. Svatba je oslavována velmi hlasitě a ve velkém počtu pozvaných lidí (svatba o sto lidech je považována za malou).

Cestovní doklad

Občané ČR cestující do Turecké republiky musí mít platný cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu plánovaného pobytu, resp. dobu platnosti uděleného víza. V případě cesty motorovým vozidlem je nezbytné předložit technický průkaz vozidla, mezinárodní řidičský průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (tzv. zelená karta). Pokud řidič zelenou kartu nevlastní, lze uzavřít pojištění na tureckých hranicích.

Měna a bakšiš (spropitné)

Měnovou jednotkou je turecká lira TL, která se dělí na 100 kurusů. Cizincům je povoleno dovážet i vyvážet ekvivalent částky 5 000 USD. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí. Doporučovali bychom vám, abyste si s sebou vzali hotovost v eurech nebo dolarech. Kreditními kartami můžete platit ve většině hotelů, obchodů a také je můžete používat při výběru hotovosti z bankomatů. České koruny nelze v Turecku vyměnit. V Turecku je zvykem dávat spropitné. Hotely mají originální systém vybírání spropitného – formou kasiček, které jsou umístěny např. v recepci, restauraci….Na konci pobytu je zvykem tak v každé kasičce nechat pár drobných.

Návštěvy mešit

Do mešit se vstupuje bez obuvi, stejně tak i na kobereček před vchodem. Muži by měli mít dlouhé kalhoty a tričko s rukávem, ženy pak kalhoty nebo dlouhou sukni, zahalená ramena a zakryté vlasy. Pokud člověk není náležitě oblečen, lze si u některých mešit vypůjčit i dané části oděvu. Nikdy by se nemělo procházet před modlícím se člověkem a uvnitř mešity by se nemělo fotit s bleskem.

Pronájem auta, fotografování

Je nutné mít s sebou platný řidičský průkaz skupiny B. Cena za pronájem auta na jeden den se pohybuje od 1.200,- Kč, v závislosti na typu vozu a sezóně. Pronájem motocyklu stojí přibližně o polovinu méně. Při pronájmu auta je většinou nutné složit vratnou zálohu. Pokud nejste zvyklí na řízení motorky, doporučili bychom vám raději neriskovat vzhledem k místnímu, někdy velmi nebezpečnému provozu na silnici. Platí tu pravidlo „absolutní přednosti motorového vozidla“, proto by měli být obezřetní i chodci. V Turecku platí přísný zákaz fotografování vojenských prostor, vojáků a policie. Není dovoleno ani fotografovat modlícího se člověka. Pokud si budete chtít někoho/něco vyfotografovat zblízka, je slušností se zeptat na souhlas (občas se očekává i bakšiš).

Veřejná doprava, taxi

K dopravě v turistické oblasti můžete používat taxi nebo využít velmi dobré spojení pravidelnými autobusovými linkami či místními minibusy, tzv. dolmuši (jezdí mezi jednotlivými letovisky a staví kdekoliv). Jízdenky si zakoupíte přímo v autobusu. Taxíky mají taxametry a ceník s pevnými sazbami najdete na větších stanovištích.

Turecká kuchyně
Turecké pokrmy jsou velmi zdravé a chuťově výrazné. Převážná
většina se vaří či dusí a ke smažení se používá olivový olej. Neodmyslitelnou součástí většiny jídel jsou saláty podávané v poměrně velkém množství. K typickým národním pokrmům patří kebab (prokořeněné plátky masa – kuřecí, jehněčí, krůtí – pečené na rožni) a köfte (placičky z mletého masa). Řada z nás má Turecko spojené s kávou, avšak národním nápojem je pro Turky čaj podávaný v malých skleničkách na podšálku. K jídlu se pije obyčejná voda, popř. ayran (bílý jogurt, voda, sůl), který zaručeně osvěží. Z alkoholických nápojů je nejtypičtější „raki“ rakije, která se připravuje z hrozinek a ochucuje anýzem. Podává se vychlazená a ředí se vodou, čímž získá bílou barvu, tvz. lví mléko.
K typickým národním pokrmům patří kebab (prokořeněné plátky masa – kuřecí, jehněčí, krůtí – pečené na rožni) a köfte (placičky z mletého masa). Řada z nás má Turecko spojené s kávou, avšak národním nápojem je pro Turky čaj podávaný v malých skleničkách na podšálku. K jídlu se pije obyčejná voda, popř. ayran (bílý jogurt, voda, sůl), který zaručeně osvěží. Z alkoholických nápojů je nejtypičtější „raki“ rakije, která se připravuje z hrozinek a ochucuje anýzem. Podává se vychlazená a ředí se vodou, čímž získá bílou barvu, tvz. lví mléko.
Rozloha: 780 580 km2
Členění: 79 provincií
Nejvyšší bod: Ararat (5 166 m n. m.)
Turecko uchvátí množstvím historických památek (antické, byzantskéchrámy a štíhlé minarety) i nepřeberným množstvím přírodních skvostů.
Nejkrásnější pláže se nachází na Turecké riviéře, kde při koupání ve Středozemním moři můžete pozorovat zalesněné kopce a vysoké vrcholky pohoří Taurus.
V dlouhých městských uličkách se zase nachází nespočet stánků a bazarů, kde si můžete pořídit mimo jiné i pestrobarevné ručně tkané koberce. Milí a přátelští obchodníci vám nabídnou šálek čaje nebo kávy, ukážou vám své zboží a jsou připraveni s vámi smlouvat. Smlouvání je v Turecku národní sport. Pokud nesmlouváte, jako kdybyste nebyli v Turecku. Pro prodavače je to prostě zábava. Smlouvání je v Turecku normální, usmlouvat se dá cokoliv co na sobě nemá cenovku.

Důležité kontakty
Velvyslanectví ČR v Turecku:
Kaptanpasa Sok. 15, G. O. P. Ankara, tel:
0090312/4056139, SOS služba (mobil) 0090532/3751387 (pomoc občanům v nouzi), e-mail: ankara@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát ČR v Turecku: 1385 Sokak No. 20, Antalya TR-07100, tel: 0090242/3226183, e-mail: antalya@honorary.mzv.cz

Důležitá telefonní čísla: Policie 155, První pomoc 112, Hasiči 110, Jandarma (četníci) 156

Základní informace

  • Počet obyvatel: cca 69 milionů
  • Název: Turecká republika
  • Hlavní město: Ankara
  • Měna: Nová turecká lira YTL = 100 kurusů
  • Úřední jazyk: turečtina
  • Náboženství: 98% muslimové
  • Časový posun: + 1 h
  • Doba letu: cca 3 hodiny