E-mail: info@morastour.cz

ZAKYNTHOS

letecky z Brna, Prahy, Ostravy na 8, 11 nebo 12 dnů

Je nejjižnějším ostrovem spolku Jónských ostrovů nesoucích název Eptanisa - sedmiostroví. Leží západně od Peloponésu, lodní spojení s pevninou z přístavu Zakynthos do města Kilini na Peloponésu trvá 1 hod. 15 minut. Rozloha ostrova je 406 km² a obývá ho cca 35 000 obyvatel. Obvod ostrova je 130 km. Hlavním městem je Zakynthos s 10 000 obyvateli. Ostrov je známý produkcí citrusů, oliv, vinné révy-rozinek, mandlí. Pěstuje se zde široká škála druhů koření jako tymián, šalvěj, oregáno aj. Chovají se zde ovce a kozy.

V důsledku své zeměpisné polohy se Jónské ostrovy už od starověku stávaly jablkem sváru mezi různými národy. První zmínky o ostrově nacházíme už v Homérových eposech. Podle Homéra se stal kmotrem ostrova Zakynthos, syn trojského krále Dardana, který mezi prvními osídlenci přijel na ostrov z arkádského města Psofida a založil zde první město. Tento ostrov si pro svůj odpočinek dle mytologie zvolili bůh světla Apollón spolu s bohyní lovu Artemis.

V období středověku sváděli o nadvládu nad ostrovem tuhé boje Benátčané s Turky. Benátčané zůstali na ostrově až do roku 1797 a je obecně známo, že se hlavnímu městu nesoucímu tehdy benátský název Zante říkalo řecká Florencie. Ostrov také proslavili v literatuře jeho rodáci Ugo Foscolo (1778-1827), Dyonisios Solomos (1798-1857). K Řecku se Zakynthos připojil 21.5. 1864.

Zakynthos je světoznámě proslulým a turisty vyhledávaným ostrovem zejména pro svoji překrásnou flóru i faunu, nádherné písčité zlatavé pláže protkané pískovcovými útesy i pro nekonečnou zeleň a spoustu vyvěrajících pramenů, se kterými se na ostrově můžete setkat. Ostrov je také přezdíván ostrovem tisíce vůní.

Zakynthu využívají mořské želvy Caretta-caretta pro kladení svých vajíček a na nedalekém ostrůvku Peluzo žije několik desítek tuleňů Monachus-monachus, kteří rovněž patří do „červené knihy" ohrožených zvířat. Želva se stala neoficiálním symbolem ostrova. Doba letu na letište v Kalamaki maximálně 2 hodiny a deset minut. Doba transferu z letiště na ubytování do 45 minut.

Letovisko ARGASSI

Typické ostrovní městečko, které si zachovává svůj šarm a příjemnou atmosféru, se nachází v nejhezčí části ostrova s nejbujnější vegetací. Argassi leží na východním pobřeží a je vzdálené 7 kilometrů od letiště. Jeho hlavní ulice je lemována množstvím obchůdků, taveren, barů a restaurací, které Vás určitě zlákají k příjemnému posezení. Argassi je živějším letoviskem pulzujícím zejména v nočních hodinách. Pláže jsou písečné, s pozvolným vstupem do moře, většinou menší, úzké s možností zapůjčení slunečníků a lehátek. Výhodou Argassi je jeho blízkost k hlavnímu městu ostrova (cca 3 km), a také k nejkrásnějším plážím, které leží na jihu ostrova v oblasti výběžku Vassilikos vzdáleného 15 kilometrů. Samozřejmostí jsou půjčovny všech možných dopravních prostředků. Délka transferu z letiště do 20 minut.


Letovisko ALYKANAS/ALYKES

Alykanas leží v bezprostřední blízkosti střediska Alykes. Letoviska jsou od sebe vzdálena 1 km, navazují na sebe pobřežními plážemi a jsou tak propojena v jedno letovisko. Rozprostírají se na severovýchodním pobřeží ostrova asi 15 km od hlavního města Zakynthos. Obě místa nesou své jméno podle solných dolů, které jsou k vidění za vesnicemi. Ačkoliv patří mezi méně rušná, najdete zde širokou nabídku veškerých služeb, které k turistice patří - řadu restaurací, taveren, obchodů, půjčoven aut a motocyklů. Letoviska Alykes a Alykanas jsou tradičními oblastmi s krásnou přírodou, kde naleznete písečné i oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře. Na pláži můžete využít nabídky vodních sportů. Ten, kdo rád podniká výlety za poznáním a přírodními krásami ocení, že na sever od letovisek se nachází pláž Xigia s výskytem léčivých sirných pramenů a pláž Mikros Gialos.


Letovisko TSILIVI

Oblíbené a živé letovisko, vzdálené pouhých 5 km od hlavního města ostrova směrem na severozápad. Podél klikaté hlavní ulice najdete nespočet restaurací, barů a obchodů s různým zbožím. Krásné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře jsou vhodné i pro nejmenší. V blízkém okolí je mnoho menších zátok, hlavně v části mezi Tsilivi a Alykes, které lákají milovníky přírody. 4 km severně od centra Tsilivi se nachází malá osada Kypseli. Zde naleznete ničím nerušený klid a krásné koupání v malých romantických zátokách. Kypseli s krásným výhledem na přilehlý ostrov Kefalonie nabízí možnosti šnorchlování, které je zde díky chráněnému pobřeží velmi hezkým zážitkem. Délka transferu z letiště do 45 minut.


Letovisko VASSILIKOS

O tomto letovisku se říká, že je nejhezčí na ostrově s nedotčenou přírodou. Půvabný Vassilikos se Vám jistě bude líbit, pokud hledáte klidnější dovolenou, krásné pláže a přírodu. Letovisko je obklopené zelenými piniovými háji, borovicemi a olivovníky. Naleznete zde malé centrum s několika obchůdky a tavernami. V blízkosti jsou tři nejznámější pláže ostrova - Porto Zoro, Agios Nikolaos a Banana Beach. Na západním pobřeží poloostrova Vassilikos doporučujeme navštívit snad nejkrásnější písečnou pláž Středomoří Gerakas, která je obklopena skalisky. Spojení s hlavním městem a letoviskem Argassi zajišťují místní autobusové linky.


Letovisko LAGANAS

Laganas je největší a nejrušnější turistické letovisko ostrova. Jeho takřka desetikilometrová písečná pláž je nejdelší a nejvyhledávanější na ostrově. V městečku Laganas najdete nespočet taveren s tradiční řeckou kuchyní, restaurace, bary, kluby, diskotéky a obchůdky. Hlavní třída letoviska je velmi oblíbeným a populárním místem nočního života jak zahraničních turistů, tak i místních obyvatel. Do hlavního města ostrova se můžete dopravit pravidelnou autobusovou linkou.

Letovisko PORTO KOUKLA

Malebné Porto Koukla je malé a klidné turistické středisko, které se nachází v bezprostřední blízkosti letoviska Laganas. Rekreační oáza Porto Koukla se pyšní ideálními podmínkami pro dovolenou a zároveň nízkou koncentrací turistů. Nabízí pohodu a nerušené opalování na klidných plážích i pěkné výlety po okolí s romantickou krajinou.

Letovisko AGIOS SOSTIS

Poklidné letovisko Agios Sostis leží mezi středisky Laganas a Limmi Keri. Letovisko je vhodné pro romantické, klidné a pohodové dovolené. Jméno Agios Sostis je odvozeno od názvu malého ostrůvku, odděleného od pevniny zemětřesením v roce 1633, vzdáleného pouhých několik desítek metrů od pláže. Tento ostrůvek získal své jméno po kostelíku Agios Sostis, jenž zde stával v 16. století. Z pobřeží na ostrůvek vede dřevěný most, spojující vesničku s tímto nádherným místem plným zvláštních kamenných útvarů, malých zátok a vzrostlých borovic.


Letovisko KALAMAKI

Příjemné menší letovisko ležící necelých 5 km jižně od hlavního města. Jak v Kalamaki, tak ve vedlejším letovisku Laganas, které je snadno dosažitelné příjemnou procházkou po pláži, najdete množství obchodů, taveren i večerní zábavy. Písečná pláž s pozvolným vstupem do moře patří k nejkrásnějším na ostrově. Díky velmi teplému moři se v blízkosti Kalamaki vyskytují obří želvy Caretta-Caretta, které zde kladou svá vejce do písku. Pláž v Kalamaki se tedy na noc zavírá a z důvodu výskytu želv je v noci také zrušen letecký provoz na nedalekém letišti.